16 września 2010

Życie na statku

Łajba na której przyszło nam spędzić jedne z wakacji pamiętała czasy II wojny światowej. Składała się z 4 pokładów, z 222 miejscami dla całej załogi. Na najniższym znajdowała się przetwórnia rybna, 1 i 3 pokład to kajuty mieszkalne na 2 natomiast znajdowała się kuchnia wraz z jadalnią. Spędziliśmy tu 3 miesiące na programie Work and Travel .

Northern Victor to największa przetwórnia rybna-statek, o całkowitej wadze 8902 ton. Okręt został zbudowany w 1945 roku jako statek towarowy “Marengo” w Wisconsin, dla wsparcia działań wojennych w USA. Statek został oddany z rezerwy Floty USA i przebudowany w 1972 r. do wiercenia szybów naftowych w Beaumont w stanie Teksas. Została dodana wieża wiertnicza i inne urządzenia związane z wierceniem, nowa maszynownia, 380 metrów długości i 70 m szerokości.

Statek używany był do wiercenia ropy naftowej na Bliskim Wschodzie i Ameryce Południowej, znalazł się w Brazylii w 1986 roku. Poprzedni właściciel udał się statkiem do Afryki Południowej w celu usunięcia sprzętu wiertniczego w 1988 roku. Northern Victor powrócił do Stanów Zjednoczonych i został przerobiony na statek przetwórstwa rybnego w Panama City na Florydzie, w 1989 i 1990. Od lipca 1990 r. Northern Victor działa na Alasce do przetwórstwa ryb i owoców morza. Jest drugim co do wielkości statkiem w USA w przetwórstwie rybnym.

Icicle zakupiło statek pod koniec 1999 r., a następnie zaopatrzyło w urządzenia do przetwórstwa rybnego, dzięki czemu w tamtym czasie stał się najbardziej wszechstronnym statkiem przetwórnią w przemyśle USA. Z pomieszczeniami dla 222 członków załogi, na najniższym pokładzie przetwarzany jest Alaskański Mintaj. Co sezon Northern Victor stacjonuje w bazie w pobliżu wysp Aleuckich 3 godziny rejsu od miejscowości Dutch Harbor. Z przetwarzania produktów ubocznych zakład produkuje wysokiej jakości mączki rybne i olej rybny co gwarantuje maksymalny odzysk z przerobionych ryb.

Udział w programie Work and Travel, w tak odległym miejscu był niewątpliwie niezapomnianym i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem!

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.