Podróżowanie po USA

Podróżowanie…bycie w drodze i na drodze. Możliwość poznawania kultury, obyczajów, regionalnych potraw a przede wszystkim ludzi. Szansę na poznanie wielu ciekawych miejsc mają uczestnicy programu Work and Travel. Po zakończeniu pracy każdy student może zostać w USA jeszcze 30 dni. Czas ten może przeznaczyć na podróżowanie (w tym czasie nie można pracować!).

Przydatne informacje

Podróżować można na różne sposoby. Stany Zjednoczone mają rozbudowaną sieć autostrad, w większości o statusie międzystanowym. Ich długość wynosi 77 tys. kilometrów (1. miejsce na świecie). Minimum stanowią dwa pasy w jednym kierunku, które czasem rozszerzają się nawet do dziewięciu. Ważną rolę w USA pełni transport lotniczy i towarowy kolejowy. USA posiadają największą na świecie sieć linii kolejowych – ich łączna długość wynosiła 226 612 km (dane z 2005 wg World Factbook). Mniejsze znaczenie niż w Europie ma transport publiczny.

  • Samolot

W przypadku planowania podróży samolotem, najlepiej korzystać z tanich linii lotniczych. W ofercie przewoźników można w pakiecie wynająć samochów, hotel i w ten oto sposób można polecieć na Hawaje, mieć zapewnione zakwaterowanie oraz auto w pakiecie już za 500$…
Poniżej przydatne adresy internetowe:
• Orbitz.com www.orbitz.com
• Cheap Tickets www.cheaptickets.com
• Expedia www.expedia.com
• Lowestfare www.lowestfare.com

Do dyspozycji są oczywiście amerykańskie linie lotnicze jednak oferują dość drogie połączenia.
Gdy zaplanuje się podróż odpowiednio wcześnie można zakupić bilety po cenach promocyjnych.
Najbardziej popularne linie lotnicze to:
• United Airlines 1 (800) 241-6522 www.united.com
• American Airlines 1 (800) 433-7300 www.aa.com
• Delta Airlines 1 (800) 638-7333 www.delta.com

W przypadku problemów z zakupem biletu lotniczego do USA na terenie Stanów Zjednoczonych, biuro z którego student wyjechał na Work and Travel do USA, na życzenie klienta, może pomóc w zakupie biletu.

  • Pociąg

Podróż pociągiem, podobnie jak autobusem, należy do tańszych. Najbardziej popularny przewoźnik to AMTRAK, posiadający wielką sieć połączeń zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu USA. Długość szlaków obsługiwanych przez te pociągi wynosi 21 tys. mil, służy około 500 miejscowościom w 46 stanach jak również pewnej ilości miast w Kanadzie. W roku 2008 Amtrak przewiózł rekordową liczbę 28,7 milionów pasażerów. Nie wszystkie pociągi pasażerskie w USA są obsługiwane przez Amtrak – w gęsto zaludnionych częściach kraju i w okolicach dużych metropolii większa część przewozów pasażerskich obsługiwana jest przez firmy prywatne.
Aby uzyskać informacje na temat rozkładu jazdy najlepiej odwiedzić stronę internetową: www.amtrak.com

Linia kolejowa Amtrak na wschodnim wybrzeżu

Sieć linii Amtrak na terenie USA
Sieć linii Amtrak na terenie USA

  • Autobus

Podróż autobusem jest tańsza niż samolotem. Greyhound Lines to najbardziej rozpoznawalna w Ameryce Północnej marka dalekobieżnych połączeń autobusowych, istniejąca od 1914 i obecna na ponad 2400 dworców. Posiada obszerną sieć połączeń i praktycznie może zawieźć w każde miejsce. Szczegółowe informacjie na temat rozkładu jazdy znajdują się na stronie internetowej: www.greyhound.com.

  • Samochód

Podróżowanie samochodem jest bardzo wygodne i ma wiele zalet – samemu podejmuje się decyzjgdzie i kiedy jechać. Jest kilka dostępnych opcji podróży samochodem albo wynajem auto albo zakup samochodu na okres podróży bądź całego pobytu w USA.

Wypożyczalnie samochodów są bardzo popularne w Stanach i zaliczają się do nich:

Avis – tel. 1 (800) 331-1212, strona internetowa: www.avis.com,

Hertz – tel. 1 (800) 654-3131, strona internetowa:www.hertz.com,

Budget – tel. 1 (800) 527-0700, strona internetowa: www.budgettrent.com,

Dollar – tel. 1 (888) 800-4000, strona internetowa: www.dollar.com,

Thrifty – tel. 1 (800) 367-2277, strona internetowa: www.thrifty.com,

National – tel. 1 (800) 328-4567, strona internetowa:www.nationalcar.com.

Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu w jednym miejscu, a oddania go w innym. Oczywiście, wiążą się z tym dodatkowe opłaty oprócz paliwa czy depozytu, który jest wymagany przez wszystkie tego typu agencje.Wśród dodatkowych opłat może znaleźć się dopłata za dodatkowego kierowcę, oraz za wiek (poniżej 25 roku życia można spotkać się z dodatkową opłatą). Depozyt jest zwracany, gdy oddaje się samochód bez żadnych uszkodzeń.

Popularne agencje Drive-Away to:

Advantage Auto Transport – tel. 1 (800) 233-4875, strona internetowa www.carmoves.com,

Auto Driveway Co. – tel. 1 (800) 346-2277, strona internetowa: www.autodriveaway.com.

Zakup samochodu w USA za pierwszy czek? Czemu nie?Należy pamiętać że przy zakupie auta dodatkowo trzeba będzie postarać się o ubezpieczenie. Opcja kupna samochodu wydaje się sensowna gdy jest się w USA większą grupą znajomych. Pojazd mechaniczny w USA jest bardzo przydatny w czasie trwania kontraktu- tam nikt nie idzie pieszo na zakupy…- oraz jeśli ktoś planuje wycieczkę po 4 miesiącach pracy.